Kdo chvíli močil, již močí opodál (jak říká s oblibou Howadoor)
Jak Vám zajisté již motto tohoto střípku napovědělo, budeme se věnovat místům, kam si člověk chodí ulevit (ale veřejné domy jsem přece nemyslel, ty snad někdy příště, zatím nemám nasbíraný dostatek materiálu), která potřebuje občas každý z nás a o kterých se také dosti u nás hovoří.
Ano, budeme se věnovat japonským záchodkům.
Před svým odjezdem jsem se setkal se spoustou názorů na japonská místa "kultury a oddechu" a pravdu říct, byly to informace zcela protichůdné. Zatímco na jedné straně mi bylo tvrzeno, že jedině díry v zemi, na druhé straně jsem se dozvěděl, že už jsou v Japonsku tak daleko, že nepotřebují toaletní papír.
Lidé jako já, kteří tráví na záchodě nejméně hodinu denně (a čím víc má člověk dětí, tím častěji se tam zavírá, aby si alespoň chvíli v klidu něco přečetl, případně jen tak porelaxoval), jsou samozřejmě velmi depresivní, dostává-li se jim takovýchto zpráv, jež mění zjevně růžovou budoucnost na hodně tmavou čerň.
Proto pln nedůvěry v systém, jež dovolí vykonávat potřebu v poloze tak ponižující, jako je podřep, jsem vyrazil do země zaslíbené. V letadle to ještě šlo, neb patřilo rakouské letecké společnosti (i když polovina patřila japonským aeroliniím), takže záchodky byly sice málo prostorné, ale sedací. Koneckonců dřepět ve výšce 10 000 metrů při rychlosti 1 000 km v hodině, kdy letadlo sebou háže v turbulentím ovzduší (je-li tak vysoko vůbec ještě něco, co by se dalo nazvat vzduchem) ze strany na stranu, zavazadla poletují kabinou a slabší povahy zvrací do připravených papírových pytlíků, by dost dobře ani nešlo.
Ale koho zajímají letadla, že? Kvůli letadlům lidé vyhledávají jiné stránky. Tenhle web si našli spíše kvůli Japonsku, takže poskočme o zhruba 8 000 km dál. Záchodky na japonských letištích jsou kupodivu "western style", neboli západního stylu, čili sedací. Japonci pravděpodobně nechtějí odstrašit návštěvníky hned při vstupu do země, neb pokles turistického ruchu s sebou neodmyslitelně nese též pokles přílivu valut, obzvláště pak dolarů. Je-li něčí měna jen, pak ho může zajímat maximálně už jen dolar. Nějaká marka nebo euro? Do popelnice s nimi.
Ale přejděme nejprve k obecnějším informacím. Nutno zcela otevřeně přiznat, že Japonsko je země, kde je naprostý dostatek veřejných záchodků a co víc, všechny jsou zcela ZDARMA.
Zakopnete o ně v každém parku (a je-li rozsáhlejší, pak jich tam najdete vícero), najdete je v každém jen trošku větším obchodě a dokonce i v autobusech.
I když co se týče dopravy, tak ve vlacích překvapivě záchodky téměř nejsou, či spíše jsou podle vzdálenosti. Krátká trať je úplně bez WC, delší trať má jedno WC na vlak a dlouhá trať má na vlak kabinky dvě. Dokonce i v Šinkanzenu je toaleta jen v každém třetím či čtvrtém vagonu. V tomhle jsou České dráhy lepší. :-)
Teď se podívejme na "kvalitu" poskytovaných služeb. Obecně můžeme říct, že parkové domečky úlevy jsou vesměs "bezkontaktní", nebo-li si není na co sednout. V obchoďácích se to liší podle stáří budovy, čím novější, tím "kontaktnější". To stejné platí i o nádražích, případně jiných veřejných budovách. Navíc si musíme přiznat, že se všude snaží mít místnůstku pro tělesně postižené, která prostě musí obsahovat mísu evropského stylu. Takže chcete-li sedět, tvařte se jako invalida a je to.
S čistotou je to takřka jako v Česku. Někam se bojíte vkročit, nemáte-li boty z umělý hmoty, nemáte-li boty z PVC, jinde pro změnu čučíte jak sůva z rámenu (místní poměrně populární nudle, i když původně importované z Číny), protože máte pocit, že byste byli ochotni jíst z podlahy, jelikož je čistější než Vaše nádobí (dobrá, moje nádobí po odjezdu mé ženy zpět do vlasti).
Mrkněme se na výbavu. Ubohá WC Vám poskytnou sotva kohoutek s tekoucí vodou podezřelé vůně a chuti (teda né že bych pil někdy vodu na hajzlíku, co si to o mě myslíte, to byl jen takový spisovatelský obrat, že), velmi kvalitní WC Vám naopak dopřejí luxus samočinně se spouštějících kohoutků, tekutého mýdla, sušáku a dokonce přebalovacího pultíku pro kojence.
Taky se nezapomeňme zmínit o tom, že naprostá většina toalet je dostatečně vybavena toaletním papírem, který kupodivu nikdo okamžitě nerozkrade, jak by se bohužel zaručeně stalo u nás. A to i přesto, že toalety nejsou hlídané. Což sice ubírá pracovní místa na japonském trhu práce, ale zase to člověka většinou příjemně obírá o jistý pocit studu, který má snad většina mužů žádajících babku záchoďačku o útržek papíru za jednu až deset korun podle stupně zneužití přirozených lidských potřeb.
Nicméně to většina mužů stejně nepřizná, takže klidně předchozí dvě věty nemusíte číst.
Samostatný paragraf si zaslouží přímo samotné toalety, jakožto mísy, nikoliv místnosti. Jejich vzhled je prakticky dvojí. Buď je to díra v zemi (i když přece jen podstatně se lišící od toho, co se svého času dalo najít na veřejných WC podél dálnice Praha - Brno), oválného tvaru na jednom místě se zdviženým okrajem (asi se budu muset přemoci a udělat památeční fotografii, ačkoliv mám pocit, že jsem na podobné foto již někde na internetu narazil), nebo se jedná o klasickou záchodovou mísu, kterou má doma snad každý z Vás (přece jen předpokládám, že lidé s přístupem na internet už nechodí do kadibudek, případně přímo na hnůj).
Co se týče příslušenství, tak díra v zemi nemá kromě splachování nic, zato desky na mísách mohou vlastnit překvapivě mnoho funkcí. Počínaje obyčejným regulovaným vyhříváním proti omrznutí pozadí v zimě, přes regulovaný oplach příslušného otvoru proudem vody (dokonce s lišícím se tvarem oplachové křivky pro muže nebo pro ženy - asi máme každý přece jen trochu odlišné pozadí, nebo přinejmenším styl posedu na míse), až po důkladné vysoušení sedacích partií (což vlastně znamená, že skutečně odpadá potřeba toaletního papíru).
Kromě toho mají záchodky v restauracích zvonek, jímž by mohl tělesně postižený strávník v případě potřeby přivolat pomoc, a převážně domácí záchodky mají splachování vyřešeno tak, že nová voda po spláchnutí nejprve teče z kohoutku do maličkého umyvadélka, jež je vlastně víkem splachovače, takže si případně můžete rovnou opláchnout ruce, čímž šetříte vodou a také přírodou. Hned vedle většinou také visí ručníček, takže si ruce rovnou utřete a ze záchoda vlastně vycházíte čistí a sterilní. Obrazně řečeno.
Na závěr tohoto střípku si neodpustím komentář k místní záchodové zvláštnosti, jež mě ze začátku velmi šokovala. Týká se to převážně veřejných toalet, neb doma je styl evropský - záchod je uzavřen do malé místnůstky.
Ovšem veřejná WC, ať již parková, obchodová, či zaměstnáňová (to je ale blbý obrat, ovšem jak chcete nazvat záchodky, jež máte ve vašem zaměstnání? Fabriková? Jenže každý nedělá ve fabrice. Závodní? Jenže každý u toho nezávodí, někdo si dopřeje klid a pohodu. No, jestli Vás napadne nějaký všeobecný obrat pro WC v práci - pracovní? Blbost, já u toho zásadně nepracuju, i když se s tím občas pěkně nadřu - tak mi napište), mají vchod vesměs udělán tak, že nemá dveře. Je to třeba zahnutá chodbička, jako u nás na ústavu, nebo je to prostě jen rám bez dveří, takže vás kolemjdoucí mohou pozorovat, jak močíte do pisoáru.
Už jsem si vyzkoušel WC, kde stojíce právě u zmíněného pisoáru, díval jsem se z bezskelného okýnka přímo do tváří okolojdoucích žen (či mužů, ale pravdu říct, tato varianta nebyla zrovna dvakrát rajcovní), dále WC, kde se čůralo hned u vchodu, kolem nějž chodily ženy do své poloviny toalet, pak taky WC, jež mělo společnou místnost pro obojí pohlaví a zatímco mužové stáli u zdi konajíce potřebu, procházely jim ženy za zády a zavíraly se do kabinky, a dokonce jsem viděl WC, které jsem ovšem neměl odvahu zkusit, kdy přímo u frekventovaného chodníku byla místnost asi jako česká čekárna na autobus, která měla vlastně jen střechu a tři zdi, kdy na prostřední stěně byly pisoáry a lidé vlastně procházeli po ulici za zády močících mužů. Pravdu říct, to jsem si nakameroval, i když jsem se u toho styděl.
No a tohle všechno najdete v zemi, která Vám přeplácne film v televizi obrovským béžovým kruhem kdykoliv, kdy se objeví byť jen vzdálený náznak obnaženého pohlaví. Nezbývá mi, než překvapeně kroutit hlavou a doufat, že to můj krk vydrží.