Tekst przyjety przez Synod na sesji w Warszawie dnia 5 maja 1991.

 

PRAWO WEWNETRZNE

KOSCIOLA EWANGELICKO-REFORMOWANEGO

W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

WSTEP

 

Wszechmocny Bog, Ojciec, Stworca nieba i ziemi, ktory panuje nad wszystkim, co istnieje, poslal swego jedynego Syna, Jezusa Chrystusa, jako Zbawce grzesznego stworzenia. On to moca Ducha Swietego wybiera sposrod calej ludzkosci swoj Kosciol i rzadzi nim jako jedyny Pan i Glowa.

Kosciol Ewangelicki, wedlug Slowa Bozego Reformowany, jest czastka Kosciola Powszechnego, powolanego przez Jezusa Chrystusa. Pragnie on dochowac wiernosci Slowu Bozemu, dlatego poddal sie reformie, ktorej proces nieustannie trwa w Kosciele Bozym, ujawniajac sie we wlasciwym czasie przez dzialalnosc reformatorow, wsrod ktorych do najwybitniejszych zaliczamy Jana Husa, Marcina Lutra, Ulryka Zwingliego, Jana Kalwina i Jana Laskiego.

Wspolnota wierzacych, tworzaca Kosciol Ewangelicko-Reformowany w Polsce, wyznaje, ze Pismo Swiete, to jest ksiegi kanoniczne Starego i Nowego Testamentu, sa jedyna podstawa wiary i norma zycia. Wraz z calym Kosciolem Powszechnym przyjmuje apostolskie, niceano-konstantynopolitanskie i atanazjanskie wyznanie wiary. Uznaje, ze wyklad zasad wiary zostal systematycznie przedstawiony w Drugiej Konfesji Helweckiej (1566), w Katechizmie Heidelberskim (1563) i w Konfesji Sandomierskiej (1570). Za wzor formy nabozenstwa i innych poslug religijnych uznaje Agende Gdanska (1637).

Rozdzial 1 - POSTANOWIENIA OGOLNE

Art. 1

Wszyscy, ktorzy zostali ochrzczeni, uznaja sformulowane we wstepie zasady i wyrazili wole przynaleznosci, tworza Kosciol Ewangelicko-Reformowany w Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 2

Kosciol Ewangelicko-Reformowany w RP, zwany tez Jednota Ewangelicko - Reformowana, dziedziczy tradycje Jednot staropolskich i Jednoty Braci Czeskich.

Art. 3

Ustroj Kosciola opiera sie na zasadach synodalno - prezbiterialnych:

  1. o wszystkich sprawach Kosciola, tak pod wzgledem religijnym jak i administracyjnym, decyduje Synod,
  2. organem wykonawczym Synodu jest konsystorz, czyli zgromadzenie starszych (prezbiterow),
  3. o wszystkich sprawach Parafii decyduje Ogolne Zgromadzenie Czlonkow Zboru,
  4. organem wykonawczym Ogolnego Zgromadzenia jest kolegium koscielne, czyli starsi zboru (prezbiterzy).

Art. 4

W Kosciele przestrzega sie nastepujacych zasad ustrojowych:

  1. powolywanie do wykonywania wszelkich funkcji odbywa sie przez wybor,
  2. osoby wybrane, przy wykonywaniu swych funkcji, dzialajac dla dobra Kosciola, kieruja sie wlasnym sumieniem i nie sa zalezne od instrukcji swych wyborcow,
  3. Czlonkom Kosciola przysluguje prawo odwolywania sie od uchwal organow stopnia nizszego do organow stopnia wyzszego.

Art. 5

Przy podejmowaniu uchwal przestrzega sie nastepujacych zasad:

  1. uchwaly zapadaja zwykla wiekszoscia glosow, o ile prawo niniejsze nie stanowi inaczej,
  2. przewodniczacy bierze udzial w glosowaniu jawnym tylko w razie rownosci glosow,
  3. wybory odbywaja sie w glosowaniu tajnym,
  4. glosowanie tajne powtarza sie w razie rownosci glosow.

Art. 6

Kazdy czlonek Kosciola obowiazany jest moralnie do:

  1. zycia i postepowania w mysl zasad Kosciola,
  2. wychowywania swych dzieci w wyznaniu ewangelicko - reformowanym,
  3. uczestniczenia w nabozenstwach,
  4. swiadczen materialnych na rzecz swojej parafii.

Art. 7

Kosciol Ewangelicko-Reformowany w Polsce utrzymuje braterskie wiezi z rodzina reformowana na calym swiecie, glownie za posrednictwem Swiatowego Aliansu Kosciolow Reformowanych.

Art. 8

Postanowienia Ugody Sandomierskiej (1570), ustalaja braterstwo i wspolprace miedzy ewangelikami wyznania reformowanego i luteranskiego, co zostalo potwierdzone przez Synody obydwu Kosciolow (1970).

Braterstwo i wspolpraca miedzy ewangelikami wyznania reformowanego i metodystycznego zostaly przyjete i ogloszone przez Synod Ewangelicko-Reformowany i przez Konferencje Doroczna Ewangelicko-Metodystyczna (1990).

Art. 9

W ramach Konstytucji i ustaw Rzeczypospolitej Polskiej Kosciol Ewangelicko - Reformowany rzadzi sie samodzielnie i przyjmuje niniejsze Prawo Wewnetrzne za podstawe swej dzialalnosci.

Szczegolowe zasady organizacji i funkcjonowania okreslaja regulaminy.

Art. 10

Kosciol Ewangelicko-Reformowany w RP ma osobowosc prawna.

Dzialania prawne w imieniu Kosciola moga byc dokonywane przez prezesa konsystorza lub biskupa. Pozostali czlonkowie konsystorza moga podejmowac dzialania prawne na podstawie pisemnego upowaznienia, opatrzonego pieczecia i podpisem prezesa lub biskupa.

Rozdzial 2 - PARAFIA

Art. 11

Parafia jest podstawowa jednostka organizacyjna Kosciola, okreslona terytorialnie, przyjeta do Jednoty na podstawie decyzji Synodu, posiadajaca siedzibe i wlasciwa strukture.

Ogol osob nalezacych do parafii tworzy zbor.

Art. 12

Parafia ma osobowosc prawna.

Dzialania prawne w imieniu parafii moga byc dokonywane przez:

  1. prezesa lub wiceprezesa i proboszcza,
  2. kazdego czlonka kolegium na podstawie pisemnego upowaznienia opatrzonego pieczecia parafialna, podpisanego przez prezesa lub wiceprezesa i proboszcza.

Art. 13

Parafie w swej dzialalnosci poglebiaja wiez laczaca cala Jednote, przestrzegaja przepisow Prawa Wewnetrznego, uchwal Synodu i regulaminu parafii.

Art. 14

Kazda parafia powinna zaspokajac potrzeby duchowe i materialne zboru wlasnymi srodkami. Potrzeby materialne pokrywa z przychodow uzyskiwanych ze swego majatku, ze skladek, ofiar,

darowizn oraz innych wplywow dokonywanych na jej rzecz.

Parafia ma, w zakresie ustalonym przez Synod, obowiazek swiadczen materialnych na rzecz calego Kosciola. W miare swych mozliwosci parafie powinny udzielac sobie wzajemnie pomocy.

Art. 15

Parafia powinna zagwarantowac czlonkom zboru opieke duszpasterska oraz mozliwosc korzystania z wszelkich poslug religijnych, a w miare mozliwosci finansowych rowniez pomoc materialna czlonkom zboru, ktorzy jej potrzebuja.

Art. 16

Do Kosciola moga byc przyjete parafie i osoby, ktore nie sa wyznania ewangelicko - reformowanego, ale zasady ich wiary nie stoja w sprzecznosci z tym wyznaniem.

O przyjeciu takiej parafii decyduje Synod na wniosek konsystorza.

O przyjeciu takiej osoby decyduje kolegium koscielne na wniosek duchownego.

Art. 17

Czynne prawo wyborcze i prawo glosu w sprawach parafii maja pelnoletni, konfirmowani czlonkowie zboru, ktorzy oplacaja skladke parafialna, chyba ze zostali z tego obowiazku zwolnieni przez kolegium koscielne.

Art. 18

Bierne prawo wyborcze przysluguje czlonkom zboru, ktorzy maja czynne prawo wyborcze i ukonczyli 21 lat.

Art. 19

O sprawach parafii decyduje Ogolne Zgromadzenie Czlonkow Zboru. Stanowi je ogol czlonkow zboru, posiadajacych czynne prawo wyborcze.

Ogolne Zgromadzenie zbiera sie co najmniej raz do roku. Ponadto nalezy je zwolac z inicjatywy kolegium koscielnego, konsystorza, badz na zadanie okreslonej regulaminem parafii czesci czlonkow zboru.

Zgromadzenie jest uprawnione do podejmowania uchwal bez wzgledu na liczbe uczestnikow, jesli zostalo ogloszone w czasie trzech kolejnych nabozenstw niedzielnych, lub korespondencyjnie na trzy tygodnie przed terminem.

Art. 20

Do kompetencji Ogolnego Zgromadzenia nalezy w szczegolnosci:

  1. planowanie pracy parafii oraz nadzorowanie administracji, w tym dzialalnosci gospodarczej i finansowej;
  2. wybor proboszcza, prezesa i czlonkow kolegium koscielnego, komisji rewizyjnej, delegatow na Synod oraz zglaszanie kandydatow na biskupa i radcow konsystorza,
  3. przedstawianie Synodowi wnioskow i opinii zboru. Szczegolowy zakres kompetencji Zgromadzenia okresla regulamin parafii.

Art. 21

Uchwaly Ogolnego Zgromadzenia w sprawach:

  1. nabywania, sprzedazy oraz obciazania wlasnosci nieruchomej parafii, oddawania w dzierzawe lub najem na czas dluzszy niz trzy lata,
  2. zaciagania przez parafie pozyczek, jezeli nie znajduja pokrycia w stalych przychodach,
  3. zbywania ruchomosci przedstawiajacych wartosc historyczna, naukowa lub artystyczna, wymagaja zatwierdzenia przez konsystorz.

Zatwierdzenia wymagaja takze te uchwaly, ktorych realizacja przekracza mozliwosci finansowe parafii oraz coroczne preliminarze parafii dotowanych z budzetu konsystorza.

Art. 22

Kolegium koscielne, czyli rada starszych zboru, jest organem wykonawczym Ogolnego Zgromadzenia i sklada sie z:

  1. prezesa, osoby swieckiej
  2. proboszcza parafii, ktory wchodzi w sklad kolegium z urzedu,
  3. od dwoch do dwunastu czlonkow.

Kadencja kolegium koscielnego trwa trzy lata.

Kolegium koscielne ma prawo dokooptowania do swego skladu innych duchownych pracujacych na terenie parafii.

Art. 23

Ogolne Zgromadzenie wybiera prezesa, a nastepnie czlonkow kolegium koscielnego. Za wybranego uwaza sie kandydata, ktory otrzymal bezwzgledna wiekszosc waznie oddanych glosow.

Czlonkami kolegium koscielnego zostaja kandydaci, ktorzy otrzymali zwykla wiekszosc waznie oddanych glosow.

Art. 24

Swiecki czlonek kolegium moze byc zatrudniony na platnym etacie parafii za zgoda Ogolnego Zgromadzenia.

Art. 25

Do waznosci uchwal kolegium koscielnego wymagana jest obecnosc wiecej niz polowy liczby czlonkow na posiedzeniu protokolowanym. Uchwaly kolegium zapadaja bezwzgledna wiekszoscia glosow. Posiedzenie kolegium zwoluje sie nie rzadziej niz raz na kwartal oraz w kazdej chwili na zadanie 1/3 liczby czlonkow kolegium.

Art. 26

Do zadan kolegium koscielnego nalezy:

  1. wykonywanie uchwal Ogolnego Zgromadzenia,
  2. czuwanie nad czystoscia nauki Kosciola gloszonej w parafii, forma nabozenstw oraz nad poglebianiem prawdziwie chrzescijanskiego zycia,
  3. organizowanie pracy parafii, w szczegolnosci:
  1. dbanie o regularne uczestniczenie czlonkow zboru w nabozenstwach i innych formach pracy, o ewangelizacje na terenie objetym dzialalnoscia parafii i szerzenie znajomosci Pisma Swietego oraz zasad wyznania,
  2. zapewnienie religijnego wychowania dzieci i mlodziezy,
  3. przygotowanie wokacji dla proboszcza,
  4. prowadzenie administracji,
  5. prowadzenie spraw finansowych, zwlaszcza przygotowywanie preliminarzy budzetowych i zapewnienie wlasciwego ich wykonania,
  6. przygotowywanie i zwolywanie Ogolnych Zgromadzen,
  7. skladanie sprawozdan z dzialalnosci ogolnej i finansowej na Ogolnym Zgromadzeniu,
  8. prowadzenie imiennej listy czlonkow zboru.
  1. Pozyskiwanie srodkow materialnych na utrzymanie parafii.

Art. 27

W wyjatkowych sytuacjach, gdy parafia nie ma ani proboszcza, ani mieszkajacego na terenie parafii administratora, konsystorz moze na wniosek kolegium powolac pracownika swieckiego

do prowadzenia prac administracyjnych.

Art. 28

Komisja rewizyjna sklada sie z co najmniej trzech osob spoza grona czlonkow kolegium koscielnego. Jej kadencja trwa trzy lata.

Do kompetencji komisji nalezy kontrola ogolnej pracy parafii, gospodarki, rachunkowosci, stanu kasy oraz przygotowanie listy kandydatow do kolegium koscielnego. Ze swych czynnosci sklada raz do roku pisemne sprawozdanie na Ogolnym Zgromadzeniu Czlonkow Zboru. Przysluguje jej takze prawo dokonywania doraznych kontroli.

Przewodniczacy komisji moze uczestniczyc, bez glosu stanowiacego, w zebraniach kolegium koscielnego.

 

Rozdzial 3 - SYNOD

Art. 29

Synod Kosciola Ewangelicko-Reformowanego w Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyzszym zgromadzeniem przedstawicieli calej Jednoty, powolanym do decydowania w sprawach jej dotyczacych, wyrazajacym wspolnote w wierze i milosci wszystkich zborow oraz wspolwyznawcow w diasporze. Uchwaly Synodu sa wiazace dla calej Jednoty.

Art. 30

Synod tworza czlonkowie Kosciola, ktorzy przybyli na sesje i wpisali sie na liste uczestnikow. Przysluguje im glos stanowiacy lub doradczy.

Czlonkami Synodu z glosem stanowiacym sa:

1. delegaci parafii i diaspory w liczbie jeden delegat na piecdziesieciu czlonkow zboru; osrodki mniejsze deleguja po jednym delegacie,

2. wszyscy ordynowani duchowni czynni w Jednocie,

3. prezesi kolegiow koscielnych,

4. czlonkowie konsystorza i ich zastepcy, oraz

5. czlonkowie prezydium Synodu i synodalnej komisji rewizyjnej.

Czlonkami Synodu z glosem doradczym sa pozostali uczestnicy sesji.

Prezes Synodu ma prawo zaprosic gosci z poza Kosciola, ktorzy jednak nie sa czlonkami Synodu.

Art. 31

Do kompetencji Synodu nalezy w szczegolnosci:

  1. utrzymanie jednosci miedzy czlonkami Kosciola w zborach oraz w diasporze, czuwanie nad prawidlowym gloszeniem Slowa Bozego dla poglebienia wiary w mysl Ewangelii i rozwijanie zycia zgodnego z Prawem Bozym,
  2. podejmowanie inicjatyw w zakresie ewangelizacji i misji,
  3. okreslanie stanowiska Jednoty wobec problemow doktrynalnych, liturgicznych i moralnych,
  4. utrzymywanie wiezi z Kosciolami reformowanymi oraz podejmowanie i wspieranie dzialalnosci ekumenicznej w kraju i za granica,
  5. wystepowanie w obronie praw ludzi do wolnosci wyznania, pogladow i zrzeszania sie,
  6. podejmowanie dzialalnosci prowadzacej do pojednania miedzy ludzmi, krzewienia idei pokoju, sprawiedliwosci i zachowania stworzenia.

Art. 32

W dziedzinie zarzadzania Jednota Synod:

  1. wybiera biskupa, prezydium Synodu, konsystorz i synodalna komisje rewizyjna,
  2. uchwala prawa i regulaminy koscielne,
  3. w miare potrzeby powoluje komisje synodalne i ustala zakres ich kompetencji,
  4. dba o stworzenie podstaw finansowych, uchwala budzet i kontroluje jego wykonanie,
  5. nadzoruje dzialalnosc biskupa, konsystorza, komisji synodalnych, duchownych i kolegiow koscielnych,
  6. orzeka jako sad dyscyplinarny drugiej instancji,
  7. rozpatruje zazalenia i odwolania od decyzji innych organow.

Art. 33

Synod, ktorego kadencja trwa trzy lata, obraduje na sesjach zwyczajnych - dorocznych - lub nadzwyczajnych.

Sesje zwyczajna zwoluje prezes w terminie i miejscu ustalonym na poprzedniej sesji. Sesje nadzwyczajna zwoluje sie na mocy uchwaly Synodu, Prezydium Synodu lub na zadanie 1/4 czlonkow Synodu z glosem stanowiacym.

Art. 34

Na ostatniej sesji mijajacej kadencji sposrod swieckich czlonkow Synodu wybiera sie prezesa na nastepna kadencje.

Uczestniczy on w przygotowaniu nastepnej sesji i obejmuje urzedowanie z chwila jej rozpoczecia.

Art. 35

Na pierwszej sesji wybiera sie prezydium Synodu; sposrod swieckich czlonkow sekretarza i jego zastepce, zas sposrod duchownych notariusza i jego zastepce. Biskup z urzedu wchodzi w sklad prezydium jako wiceprezes Synodu.

Kandydatow do prezydium zglasza Konsystorz. Prawo ich zglaszania maja rowniez czlonkowie Synodu z glosem stanowiacym.

Art. 36

Na pierwszej sesji Synod wybiera na okres swej kadencji synodalna komisje rewizyjna; najpierw przewodniczacego, a nastepnie dwoch czlonkow i dwoch zastepcow. Przewodniczacy komisji moze uczestniczyc z glosem doradczym w zebraniach konsystorza.

Zadaniem komisji jest kontrola merytorycznej i finansowej dzialalnosci konsystorza. Komisja ma prawo dokonywania kontroli doraznych. Sprawozdanie ze swej dzialalnosci sklada Synodowi na dorocznej sesji zwyczajnej.

W sklad komisji nie moze wchodzic czlonek konsystorza.

Art. 37

Na podstawie uchwaly Synodu prezes zarzadza obrady przy udziale wylacznie czlonkow z glosem stanowiacym.

Art. 38

Glosowanie we wszystkich sprawach z wyjatkiem wyborow jest jawne. Prezes moze, a na wniosek pieciu czlonkow Synodu z glosem stanowiacym musi, zarzadzic glosowanie tajne.

Art. 39

Uchwaly sa wazne, jezeli w obradach uczestniczy bezwzgledna wiekszosc liczby czlonkow Synodu z glosem stanowiacym.

Art. 40

W wyborach biskupa, prezesa Synodu i prezesa konsystorza wybrany zostaje kandydat, ktory otrzyma ponad polowe waznych glosow.

Art. 41

Synod wybiera prezesa konsystorza, a nastepnie radcow, sposrod kandydatow przedstawionych przez prezydium Synodu, na podstawie propozycji parafii, ustepujacego konsystorza, konferencji duchownych lub czlonkow Synodu z glosem stanowiacym.

Kandydatury powinny byc zgloszone do prezydium Synodu najpozniej na miesiac przed wyborami.

Art. 42

Obrady Synodu tocza sie wedlug porzadku uprzednio przygotowanego przez prezydium Synodu, uzgodnionego z Konsystorzem i przyjetego przez Synod.

Art. 43

Szczegolowe przepisy dotyczace zwolywania i obradowania Synodu zawiera regulamin.

Rozdzial 4 - KONSYSTORZ

Art. 44

Konsystorz jest organem wykonawczym Synodu. W jego sklad wchodzi pieciu czlonkow: prezes, osoba swiecka, biskup jako wiceprezes, radca duchowny i dwoch radcow swieckich.

Zastepcy radcow, jeden duchowny i dwoch swieckich, moga zostac powolani do pracy w konsystorzu na podstawie jego uchwaly.

Art. 45

Kadencja konsystorza trwa trzy lata i wygasa z chwila przekazania agend.

Art. 46

Funkcja prezesa lub radcy konsystorza moze byc pelniona przez te sama osobe najwyzej przez trzy kolejne kadencje.

Wprowadzenie w urzad czlonkow konsystorza przez biskupa odbywa sie na nabozenstwie. Przekazania agend nowemu konsystorzowi dokonuje prezes Synodu.

Art. 47

Zebrania konsystorza zwoluje, uklada ich porzadek i przewodniczy im prezes, badz w jego zastepstwie wiceprezes.

W razie braku jednomyslnosci uchwaly zapadaja zwykla wiekszoscia glosow, zas przy rownej liczbie decyduje glos przewodniczacego. Decyzje podejmowane sa wylacznie na zebraniach protokolowanych.

Art. 48

Do kompetencji i obowiazkow konsystorza nalezy:

  1. wykonywanie uchwal Synodu i nadzor nad ich przestrzeganiem,
  2. reprezentowanie Kosciola,
  3. prowadzenie gospodarki i zarzadzanie biezaca praca Kosciola,
  4. przedstawianie Synodowi:
  1. propozycji uchwal,
  2. sprawozdan z dzialalnosci i stanu Kosciola oraz sprawozdan finansowych,
  3. rocznych preliminarzy budzetowych,
  1. rozpatrywanie sprawozdan z zycia parafii oraz wyznaczanie czlonkow konsystorza do przeprowadzania wizytacji,
  2. nadzor nad gospodarka finansowa parafii dotowanych z budzetu konsystorza,
  3. organizowanie obslugi administracyjnej Synodu i jego organow,
  4. opieka nad studentami teologii,
  5. popieranie wydawnictw religijnych,
  6. zapewnianie parafiom opieki duszpasterskiej przez delegowanie i odwolywanie administratorow parafii i wikariuszy oraz mianowanie kaznodziejow swieckich,
  7. zapewnianie opieki duszpasterskiej wspolwyznawcom zyjacym w diasporze,
  8. egzaminowanie kandydatow na duchownych i upowaznianie biskupa do ich ordynowania,
  9. egzaminowanie duchownych po zakonczeniu wikariatu,
  10. prowadzenie listy czynnych duchownych,
  11. czuwanie nad zapewnieniem duchownym warunkow bytu i pracy,
  12. rozpatrywanie odwolan od uchwal Ogolnych Zgromadzen Czlonkow Zboru,
  13. orzekanie jako sad dyscyplinarny I instancji.

Art. 49

Konsystorz sprawuje nadzor nad dzialalnoscia wszystkich osob powolanych do pelnienia funkcji w spolecznosci koscielnej, z wyjatkiem czlonkow Synodu z glosem stanowiacym. W przypadku

stwierdzenia zaniedban lub uchybien podejmuje stosowne uchwaly do zawieszenia w czynnosciach wlacznie. Na miejsce osoby zawieszonej w funkcjach mianuje zastepce na okres nie dluzszy niz rok.

Art. 50

Regulamin uchwalony przez Synod okresla szczegolowy tryb prac konsystorza.

Rozdzial 5 - DUCHOWNI

Art. 51

Duchownym moze byc osoba wyznania ewangelicko-reformowanego, ktora po ukonczeniu akademickich studiow teologicznych, odbyciu przepisanego stazu i zlozeniu pierwszego egzaminu konsystorskiego zostala ordynowana wedlug formy wskazanej w agendzie.

Art. 52

Wszyscy duchowni bez wzgledu na zajmowane stanowisko sa sobie rowni i uzywaja tytulu ksiedza.

Art. 53

Do podstawowych obowiazkow duchownego nalezy gloszenie prawdy Bozej, zawartej w Pismie Swietym, uslugiwanie sakramentami, pelnienie sluzby religijnej wedlug zasad wyznania ewangelicko - reformowanego i udzielanie lekcji religii. Powinien on slowem i czynem nauczac i umacniac w wierze przede wszystkim swoich wspolwyznawcow oraz otaczac ich opieka duszpasterska.

Art. 54

Przy spelnianiu swych obowiazkow duchowny powinien trzymac sie przepisow niniejszego prawa, uchwal Synodu i regulaminow koscielnych.

Art. 55

Duchowny po ordynacji obejmuje stanowisko wikariusza w parafii wyznaczonej przez konsystorz i pracuje pod kierunkiem proboszcza lub administratora. Okres wikariatu trwa co najmniej dwa lata. Po odbyciu wikariatu i zlozeniu drugiego egzaminu konsystorskiego duchowny moze ubiegac sie o stanowisko proboszcza.

Art. 56

Proboszcza wybiera i odwoluje Ogolne Zgromadzenie Czlonkow Zboru. Jego kadencja trwa dziesiec lat. Wybor ponowny jest dopuszczalny. Szczegolowy zakres praw i obowiazkow okresla

wokacja.

Art. 57

W parafii pozbawionej proboszcza konsystorz w porozumieniu z kolegium powoluje administratora na czas okreslony, nie dluzszy niz trzy lata przy czym okresla jego prawa i obowiazki.

Art. 58

Konsystorz na wniosek kolegium koscielnego moze powolac diakona, do ktorego podstawowych obowiazkow nalezy organizowanie i sprawowanie opieki nad osobami ubogimi, bezradnymi, chorymi i samotnymi, moze ordynowac osobe, ktora zyskala odpowiednie przygotowanie teologiczne i specjalistyczne, na urzad diakona. Warunki ordynacji i uprawnienia diakona okresla odrebna uchwala Synodu.

Art. 59

Na wniosek kolegium koscielnego konsystorz moze powolac kaznodzieje swieckiego, okreslajac zakres jego praw i obowiazkow. Powinien on przejsc odpowiednie przeszkolenie i zdac egzamin przed konsystorzem, po czym moze byc przez biskupa wprowadzony w urzad.

Art. 60

Jeden z duchownych, ktory jest proboszczem od co najmniej pieciu lat, cieszy sie autorytetem duchowym i moralnym w Jednocie, droga wyborow obejmuje urzad superintendenta.

Przysluguje mu tytul biskupa.

Synod moze odstapic od warunku stazu na stanowisku proboszcza odrebna uchwala.

Art.61

Wyboru na dziesiecioletnia kadencje dokonuje Synod sposrod co najmniej dwoch kandydatow przedstawionych przez konferencje duchownych i przez parafie. Wybor ponowny jest dopuszczalny.

Superintendent moze byc w dalszym ciagu proboszczem swej parafii.

Duchowny wyznaczony przez Synod wprowadza wybranego biskupa w urzad podczas nabozenstwa.

Art. 62

Biskup powinien pod kazdym wzgledem przyswiecac wszystkim duchownym i swieckim czlonkom Kosciola dobrym przykladem i okazywac gorliwosc w sprawach Kosciola. Do jego podstawowych obowiazkow nalezy czuwanie, aby:

  1. jednosc Kosciola pod wzgledem wiary i zycia byla zachowana we wszystkich parafiach,
  2. wsrod wspolwyznawcow panowal duch braterstwa i wzajemnej pomocy.

Art. 63

Do obowiazkow biskupa nalezy rowniez:

  1. udzial w pracach prezydium Synodu i konsystorza,
  2. opieka nad kandydatami na duchownych,
  3. ordynowanie duchownych, diakonow i wprowadzanie w urzad kaznodziejow swieckich,
  4. wprowadzanie w urzad czlonkow konsystorza,
  5. coroczne wizytowanie parafii,
  6. opiniowanie wydawnictw o tresci religijnej,
  7. przedstawianie Synodowi rocznych sprawozdan,
  8. nadzor nad nauczaniem religii,
  9. przedstawianie Synodowi i konsystorzowi wnioskow konferencji duchownych.

Art. 64

Za dzialalnosc w Kosciele biskup odpowiada jedynie przed Synodem.

Art. 65

Zastepca biskupa jest z urzedu radca duchowny konsystorza, ktory sprawuje te funkcje zwlaszcza w razie choroby lub dluzszej nieobecnosci biskupa. W przypadku jego rezygnacji lub smierci zastepstwo trwa do chwili dokonania wyboru przez Synod.

Art 66

Biskup systematycznie, co najmniej cztery razy w roku zwoluje konferencje duchownych, w ktorej biora udzial wszyscy duchowni. Zadaniem konferencji jest:

  1. omawianie spraw duszpasterskich, teologicznych, naukowych i zawodowych,
  2. omawianie aktualnych problemow moralnych i spolecznych,
  3. przygotowywanie opinii duchownych w sprawach dotyczacych dzialalnosci Kosciola,
  4. przedstawianie konsystorzowi propozycji w sprawie obsady oraz obslugi duszpasterskiej zborow i diaspory,
  5. zglaszanie kandydatow na biskupa, prezesa i radcow konsystorza.

Art. 67

Duchowny, ktory wypacza zasady wyznania lub postepowaniem uwlacza godnosci swego powolania, moze byc skreslony z listy duchownych przez Synod na wniosek konsystorza.

Rozdzial 6 – ZMIANA PRAWA

Art. 68

Zmiany w regulaminie parafii dokonywane sa przez Ogolne Zgromadzenie uchwala powzieta kwalifikowana wiekszoscia 2/3 glosow.

Zmiany w regulaminach ogolnokoscielnych uchwala Synod kwalifikowana wiekszoscia 2/3 glosow.

Art. 69

Synod uchwala zmiany, wprowadza uzupelnienia lub przyjmuje nowe Prawo Wewnetrzne na co najmniej dwoch dorocznych sesjach. Podczas pierwszej dorocznej sesji Synod wiekszoscia

kwalifikowana 2/3 glosow przy obecnosci 3/4 liczby czlonkow z glosem stanowiacym podejmuje uchwale o koniecznosci dokonania zmian. Na nastepnej dorocznej sesji w takim samym trybie moze uchwalic zmiany.

Art. 70

Postanowienia niniejszego Prawa wchodza w zycie od 1 wrzesnia 1991 roku.

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Niniejszy tekst Prawa Wewnetrznego, przyjety przez Synod na sesji dorocznej 5 maja 1991, zostal zweryfikowany przez synodalna komisje prawa na posiedzeniu w Warszawie 21 maja 1991.

 Podczas sesji Synodu Kosciola Ewangelicko - Reformowanego w RP w maju 1998 roku przewidziane jest zatwierdzenie zmian omawianych po raz pierwszy w czasie sesji w roku 1997 w niektorych artykulach Prawa Wewnetrznego. Tekst z wprowadzonymi poprawkami dostepny bedzie na tej stronie po jego ew. przyjeciu przez Synod.


Page last modified 1997-09-30 1