Smrzavanje kod kuce

Svjezina: Svu hranu valja smrznuti sto brze nakon sto se nadje u vasoj kuhinji. Smrzavajte samo najsvjezije i najzdravije namirnice. Sto brze budete radili, to svjezije ce namirnice stici u zamrzivac, a tim ce bolje biti kad ih odmrznete. Smrzavanje cuva kvalitetu, ali je ne poboljsava!

Jaka hladnoca: Zamrzivac stavite bar 2-3 sata unaprijed na najhladnije, tj. na "smrzavanje". Unaprijed napravite mjesta u najhladnijem djelu. Pripremite samo onoliko proizvoda koliko vas zamrzivac moze odjednom duboko i naglo zamrznuti, jedino ce tada biti kako treba. ako morate odjednom spremiti vecu kolicinu, onda ne pretrpavajte dio za smrzavanje, vec stavljajte samo onoliko koliko je propisano, a ostalo drzite u frizideru, pa smrzavajte dio po dio. Cim se sve smrzne, vratite temperaturu na odrzavanje, nije potrebno rasipavati energiju.

Brzina: Zapamtite da se dobro spremaju namirnice ako ih smrznete naglo. a da biste to postigli brze i sigurnije, pripremite hranu u manjim komadima i manjim omotima. Bolje je smrznuti dva komada mesa teska 3/4 kg nego li jedan  od 1,5 kg. Velike komade - npr. cijeli but - radije nemojte smrzavati u komadu. Omoti neka budu sto plosnatiji, brze ce se i bolje smrznuti nego oni debeli ili u obliku kocke.

Higijena: Uvijek imajte na umu da hladnoca ne ubija bakterije, pa ce svoj razorni posao nastaviti cim se hrana odmrzne. Nemojte ih jos dodavati! Zato vrlo pazljivo pripremajte namirnice, neka sve bude sto cisce i higijenskije: ruke, krpe, posudje; ambalaza za smrzavanje neka bude nova ili dezinficirana, a narocito se cuvajte muha. vrlo je vazno redovno odmrzavati i prati (sredstvom za dizinficiranje) zamrzivace.

Ambalaza: Hladnoca dehidrira (oduzima vlagu), pa je to jos jedan razlog zasto svaki proizvod mora biti hermeticki zatvoren (ne samo radi toga da se mirisi ne mijesaju ). Plasticne vrecice, plasticne i druge kutije moraju biti potpuno cijele.

O kvaliteti ambalaze ovisi i kvaliteta smrznute hrana: mora biti neprobojna na zrak, na mirise, dovoljno cvrsta da se ne raspadne u zamrzivacu i da se moze hermeticki zatvoriti.

Aluminiska  i plasticna folija je za neke proizvode vrlo dobra. Rubove dobro savijte, ali je ipak dobro staviti je jos i i u plasticnu vrecicu. Vrlo su dobre plasticne vrecice koje se daju hermeticki slijepiti na rubu posebnim aparaticem.

Staklene posude izbjegavajte, jer pucaju na hladnoci. Postoji staklo koje odolijeva hladnoci, pa je dobro za vrlo tekuce namirnice. Ipak, za svaki slucaj u posudu stavite plasticnu vrecicu, pa se sadrzaj nece rasuti ni razliti ako staklo pukne.

Vrlo su prakticne posudice od aluminijske folije. Mozete ih zamijeniti tako da lonac ili neku drugu metalnu posudu oblozite aluminiskom folijom, u nju ulijete hranu i stavite da se smrzne. Smrznutu hranu izvadite iz lonca i pohranite!

Etikete: Nemojte se previse pouzdavati u sjecanje! Duboko zamrznuti proizvodi cesto su i previse nalik jedan na drugi. Osim toga - sto je i te kako vazno - imaju vijek trajanja, kasnije hrana gubi na kvaliteti. Stoga je vazno na etiketi citljivo napisati: sto je u omotu, kolicinu (npr.1/5 kg graska, 30dag mesa, 2 odreska ) i tocan datum smrzavanja.

Uzmite olovke razlicitih boja! Na etiketi za meso pisite crvenom, za povrce zelenom i sl. sto ce vam olaksati snalazenje. U biljeznicu po datumima unosite kad sto stavite u zamrzivac, da imate pregled.

Zapamtite: Iz ambalaze istisnite sto vise zraka. Tekucine se na niskim temperaturama sire, pa stoga sadrzaj ne smije napuniti ambalazu, ostavite 2-3 cm na vrhu, ispod ruba kutije ili vrecice.

1