Duboko zamrzavanje

Zamrzivaci su danas dio uobicajene kucne opreme, pa tradicionalno ukuhavanje, susenje i kiseljenje povrca i voca u  velikoj mjeri zamijenjujemo  zamrzavanjem.

Niska temperatura, naime, usporava ili zaustavlja - ovisno o tome koliko je niska - kvarenje hrane, tj. razvoj bakterija. U obicnom frizideru na temperaturi od +2° - +7° kvarenje je usporeno, pa se hrana dobro drzi i nekoliko dana. U zamrzivacu na -20° kvarenje je gotovo sasvim zaustavljeno. Ne dokraja - zato i doboko smrznute namirnice imaju svoj rok trajanja.

I jos nesto zapamtite: visoke temperature unistavaju bakterije, dok niske zaustavljaju njihovo sirenje, pa se ono nastavlja cim namirnica dodje na sobnu temperaturu.

Sva hrana sadrzi vrlo mnogo vode - u spinatu je ima 90%, a u govedini 74%. Ta se voda zaledi u kristalice na niskim temperaturama. Na - 1° do -5° sledjuje se samo vanjski sloj hrane, a sasvim ce se duboko smrznuti na -18°. ako se ta temperatura postize polagano, tada se stvaraju krupni kristali vode koji razaraju tkivo, pa je namirnica nakon odmrzavanja kao oparena. Moderana postrojenja smrzavaju naglo na niske temperature i to najprije cak na - 40°i -50°, a zatim odrzavaju namirnice na - 20°.

Sad vam je jasno zasto u svom kucnom zamrzivacu morate najprije naglo smrznuti hranu na vrlo niskim temperaturama. Lose smrzavanje razlog je da i danas ljudi osjecaju neku odbojnost prema zamrznutoj hrani, iako je to vrlo uspjesan nacin ocuvanja hrane, a uz to se i okus i miris i sastojci sacuvaju bolje nego na bilo koji drugi nacin.

Kad sami zamrzavate namirnice, sigurni ste kakve su kvalitete, osobito ako su to plodovi vaseg vrta. Prehrambena vrijednost ce im u trenutku odmrzavanja biti potpuno ista kvakva je bila kad ste ih zamrzavali. Kolicina vitamina, na primjer, izvrsno se saciva - bolje nego u svjezem povrcu koje kupujete u nekoj vocarni a da nemate ni pojma koliko je vremena proteklo otkako je ubrano, koliko je dana bilo u provozu, po skladistima i u samoj trgovini. Nije stoga rijetkost da odmrznut proizvod bude zapravo bolji od svjeze kupljenoga.

Nije naodmet spomenuti da cete vece kolicine povrca, voca ili mesa doboko zamrznuti u trenutku kad je ono ne samo najkvalitetnije, vec i najjeftinije. pa cak i kad kupujete duboko smrznute proizvode, promislite jesu li zaista skuplju - jer, kvalitenti su, a osim toga "ciste vage": povrce je vec ocisceno i spremno za kuhanje, ribe su takodjer ociscene, mesto u nacelu takodjer.

Bez obzira smrzavate li sami ili kupujete zamrznute namirnice, stedite i vrijem. Kupujete vece zalihe koje mogu stajati u kuci na niskim temperaturama, a ako spremate voce i povrce u jednom poslu ocistite i napola pripremite za kuhanje mnogo obroka. Ako pripremate gotova jela za smrzavanje, tada odjednom nacinite tri, cetri ili vise obroka, koje u odredenim razmacima odmrzavajte - da vas rucak ili vecera cekau gotovi na niskim temperaturama. S dobrom zalihom smznute hrane cijele godine ce vam jelovnik biti bogat i raznolik. Moci cete se koji dan osloboditi kuhanja - bit ce dovoljno odmrznuti i podgrijati jelo. Nece vas iznanaditi neocekivani gost - duboka ce hladnoca sacuvati neko iznanadjenje i za to priliku. Nikakva bolest u kuci ni dulje putovanje nece ostaviti ukucane neopskrbljene. Ni oni koji stanuju daleko od trgovina i trznica nace se vise zaliti, jer ce i rijetkim odlascima u kupovinu moci naciniti dobru zalihu.

 

1