Powrot do strony głównej - Dokumentacja UAE - FAQ

Dokument ten zawiera informacje dotyczące wersji UAE na UNIX-y.

Wymagania sprzętowe

UAE działa na większości systemów UNIX-owych. Do chwili obecnej rozwiązałem większość problemów z wieloplatformowością. Jednak, ponieważ do pracy nad UAE używam Linuksa, od czasu do czasu możesz napotkać problemy. W takim przypadku jak najszybciej poinformuj mnie o tym, aby kolejna wersja UAE nie zawierała tych błędów.

Wymagania UAE w wersji UNIX:

Kompilacja

Rozpocznij od rozpakowania UAE do odpowiedniego katalogu (np. /usr/scr/uae na Linuksie). Teraz możesz po prostu napisać configure; make. Po zakończeniu tego procesu powinieneś mieć gotowy program UAE działający pod X11. Zignoruj ostrzeżenia, jeśli nastąpią.

Zanim jednak rozpoczniesz kompilację warto zwrócić uwagę na opcje w pliku "config.h". Możesz tam zmienić kilka ustawień, tak aby otrzymany program lepiej działał na Twoim komputerze. Wszystkie opcje w tym pliku są opisane. Wyedytuj 'config.h' zgodnie ze swoimi potrzebami, potem przejdź do configure; make.

Jeśli używasz Linuksa, zażyczyć możesz sobie configure --without-x. Jeśli się na to zdecydujesz, UAE skonffigurowany będzie do pracy z SVGAlib. Miej jednak świadomość, że SVGAlib jest nieco niestabilna - jest to więc trochę niebezpieczne. Dobrze jest mieć możliwość zalogowania się z innego terminala, jeśli wszystko się zawali. Jeśli jesteś pechowcem, to komputer kompletnie Ci się zawiesi.

Pamiętaj, że uruchamiać programy SVGAlib może tylko administrator (root). Jeśli dbasz o bezpieczeństwo swojego systemu, robienie tego jako suid nie jest dobrym pomysłem.

Jeśli używasz ostatniej wersji XFree86 (jak na przykład XFree86 3.2, lub którejś z wcześniejszych wersji beta), możesz skonfigurować UAE do używania DGA do zwiększenia szybkości. Pozwoli to emulatorowi na bezpośredni dostęp do bufora. Oznacza to także, że jeśli w międzyczasie będziesz chciał pracować z jakimś innym programem X, będziesz musiał wyjść z UAE (emulator całkowicie przejmuje kontrolę). W trybie DGA mysz pracowała będzie nieco lepiej. Aby używać DGA, konfiguruj UAE z opcją --enable-dga.

Jeśli konfigurujesz UAE do pracy z X11 (co jest ustawnieniem domyślnym przy napisaniu po prostu configure), skrypt konfiguracyjny będzie szukał programu "wish4.0" w zakresie ścieżki dostępu. Wyłączyć możesz ekran użytkownika przez dodanie --disable-gui. Domyślnie UAE stara się użyć ekranu użytkownika napisanego w Tcl. Wymaga to Tk w wersji 4.0. Wersja SVGAlib używa ekranu użytkownika opartego na ncurses.

Osoby odważne przed kompilacją mogą wyedytować plik custom.c i uaktywnić "EMULATE_AGA". UAE spróbuje wówczas emulować niektóre z możliwości kości AGA. Proszę o informację na temat działania tej emulacji (domyślnie jednak oczekuj nieemulacji :)

Klawiatura

Wyjść z wersji SVGAlib (i DGA) możesz za pomocą klawisza F12. Klawisze PgUp/PgDn emulują klawisze prawa/lewa Amiga.

Obsługa klawiatury w wersji X11 jest nieco bardziej skomplikowana. W linii komend za pomocą opcji -l określić musisz wersję narodową klawiatury. Dostępnych jest szereg układów klawiatury ("us", "se", "de", "fr", "es", "it"). Jeśli używasz innego układu, podeślij odpowiedniego patch'a.

Emulacja myszy i joysticka

Wersja X11 próbować będzie utrzymywać wskaźnik myszy amigowskiej w jednej pozycji ze wskaźnikiem myszy X-ów. Jeśli nie działa to u Ciebie, wyłącz ten tryb klawiszem F12. Potrzebne jest to m.in. do Lemmingów, Magnetic Scrolls Adventures i ProTrackera; programy te nie używają sprite'a 0 jako myszy. W wersjach SVGAlib i DGA problem ten nie występuje.

Jeśli używasz Linuksa i masz moduł obsługi joysticka, skrypt "configure" powinien go uaktywnić. UAE automatycznie kalibruje joystick. Podczas startu porusz nim kilkakrotnie, aby umożliwić kalibrację.

Emulacja twardego dysku

Jeśli chcesz mieć możliwość uruchamiania programów umieszczonych na swoim sytemie plików, musisz nadać im atrybut x. Zrób to za pomocą komendy chmod +x plik lub w AmigaDOS pisząc protect plik rwed.

Drukowanie

Uruchomienie UAE z opcją -p lpr skieruje dane wysłane na port równoległy do lpr, co spowoduje wydrukowanie ich. Na Amidze używaj sterowników do drukarek postscriptowych (UAE używa znaku ^D na oznaczenie końca strumienia Postscriptu). Sam tego nigdy nie próbowałem - jesteś zdany na siebie.

Transfer danych przez port szeregowy

Na Linuksie (i innych UNIX-ach) nie ma problemu z użyciem kabla null-modem (bez oprogramowania terminalowego). Napisz na Amidze

transdisk >SER:

żeby skierować dane bezpośrednio na port szeregowy. Przedtem przygotuj Linuksa na przyjęcie danych poleceniem

cat /dev/ttyS1 >df0.adf

Na Twoim systemie może to być ttyS0, lub - w zależności od używanego portu - inny numer). Po skończeniu transferu przez Amigę zatrzymaj program cat za pomocą klawiszy Ctrl-C. Aby sposób ten zadziałał, ustawienia portu muszą być na obu komputerach takie same. Na Amidze robi się to za pomocą programu Preferences (od wersji Kickstartu 2.0 w górę Preferences rozbity jest na szereg drobniejszych programów; znajdź program "serial" w katalogu Prefs). Po stronie Linuksa użyj programu stty (w razie wątpliwości napisz man stty). Na wszelki wypadek ustaw szybkość przesyłu danych na 2400 baudów, wyłącz Xon/Xoff, włącz RTS/CTS.
Ja robię to poleceniem

stty 19200 parenb -cstopb cread clocal crtscts -istrip -inlcr -icrnl -opost -onlcr -parodd -isig -icanon -iexten raw cs8 < /dev/ttyS1

...jest to może przesadna ostrożność, ale nigdy nic nie wiadomo :) Daje to ustawienia 19200 baudów, 8 bitów, parzystość i jeden bit stopu. Na Amidze ustaw identyczne wartości.

Linux z obsługą Amigowskiego systemu plików (AFFS)

Jeśli używasz Linuksa z wersją jądra wyższą niż 2.0.7 i programu mount w wersji 2.5k, możesz wydać następujące polecenie:

mount df0.adf /mnt/adf -t affs -o loop

aby móc odwoływać się do image dysku df0.adf jako do /mnt/adf. Będziesz musiał uaktywnić obsługę Amigowskiego systemu plików i pętli podczas konfiguracji i kompilacji jądra (odpowiedz twierdząco na pytanie "Ask about experimental drivers").


Autor programu: Bernd Schmidt, crux@pool.informatik.rwth-aachen.de
Tłumaczenie: © 1998 by Tomasz 'tsca' Sienicki, tsca@cryogen.com [23.02.1998]

Powrot do strony głównej - Dokumentacja UAE - FAQ
$Id: linux.html,v 1.3 2002/06/26 11:24:57 tsca Exp $
[page hosted by geocities] 1