[ *KLIKNIJ TU* NAJNOWSZA DOKUMENTACJA UAE 0.8.21 PO POLSKU *KLIKNIJ TU* ]

U A E wersja 0.8.6

UN*X AMIGA EMULATOR


Powrót do strony głównej

Spis treści

* Uwagi na temat numeracji wersji * Wstęp * Prawa autorskie * Czym jest emulator? * Możliwości programu * Ograniczenia programu * Wymagania programu * Instalacja * Konfigurowanie * Komendy wprowadzane z klawiatury * Klawiszologia * Parametry linii komend * Emulacja twardego dysku * Przenoszenie danych z Amigi * Wyciąganie plików z image dyskietyki * Picasso 96 * Programik uae_ctrl * Debugger * Źródła informacji o UAE w sieci * Współpraca i porty UAE * Autor UAE: korespondencja * O tym dokumencie + uwagi tłumacza


UWAGI N/T NUMERACJI WERSJI spis treści

Wersje o numerach 0.8.x są wersjami rozwojowymi. Jeśli jesteś po prostu użytkownikiem UAE (nie zajmujesz się rozwojem programu), używaj lepiej ostatniej z wersji 0.7.x lub poczekaj na 0.9.1


WSTĘP spis treści

Witaj, użytkowniku UAE, pierwszego w pełni funkcjonalnego emulatora komputera Commodore Amiga! Ta dokumentacja i zawiera informacje na temat emulatora, jego konfiguracji i sposobów jak najpełniejszego wykorzystania jego możliwości.

UAE stworzony został dla systemów Unixowych. Od tego czasu powstały wersje dla Maca, DOSa, BeBoxa, NextStep, środowiska XFree86/OS2 i samej Amigi. W pakiecie z programem powinienieś otrzymać kilka innych plików zawierajacych informacje na temat instalacji i użytkowania wersji programu dla Twojego systemu operacyjnego.


PRAWA AUTORSKIE  spis treści

Program UAE dostępny jest na warunkach Ogólnej Licencji GNU. Oznacza to, jest programem darmowym. Zachęca się do rozpowszechniania i/lub modyfikowania go (pod określonymi warunkami). Oznacza to również, że nie udziela się na ten program żadnych gwarancji.
Szczegóły podane są w licencji GNU (po ang).

Komentarz z plików dołączonych do wersji 0.6.9
Autor tłumaczenia nie udziela gwarancji co do ważności tego komentarza w powiązaniu z wyższymi niż 0.6.9 wersjami programu.

Copyright 1995, 1996, 1997 Bernd Schmidt i współautorzy
Nie wymaga się opłaty za użytkowanie go do celów osobistych. Zezwala się na jego bezpłatną dystrybucję, pod warunkiem, że będzie rozpowszechniany jako pełne archiwum bez zmienionej zawartości. Za program nie wolno pobierać żadnych opłat, za wyjątkiem ceny nośnika. Wyjątkiem od tej zasady jest zamieszczenie programu w kolekcjach freeware/shareware na płytach CD i CD-ROMach dołączanych do magazynów. Nie udziela się żadnych gwarancji. Jeśli używasz tego programu, robisz to na swoje własne ryzyko. Autorzy nie są odpowiedzialni za żadne zniszczenia, które mogą być wynikiem działania programu. "Amiga" jest zastrzeżonym znakiem handlowym Amiga International.


CZYM JEST EMULATOR I CZYM DOKŁADNIE JEST UAE? spis treści

Emulator jest to program umożliwiający uruchomienie na Twoim komputerze oprogramowania napisanego dla innego komputera i systemu operacyjnego.
UAE jest emulatorem programowym pozwalającym na uruchomienie większej części Amigowskiego oprogramowania, zarówno komercyjnego, jak i Public Domain. Do emulacji nie jest potrzebny żaden specjalny sprzęt, wystarcza po prostu pliki wchodzące w skład pakietu UAE. UAE emuluje tak wiele możliwości sprzętowych Amigi, ze możesz uruchomić większość gier i prawie wszystkie aplikacje dostępne dla Amigi, a samej Amigi mieć nie musisz! UAE umożliwia przesył oprogramowania z Amigi na twardy dysk Twojego Peceta, skąd emulator będzie mógł je pobierać. Podczas działania emulatora twój komputer zachowywał się będzie jak prawdziwa Amiga - będziesz miał joystick, mysz, dźwięk, możliwość konfigurowania wyświetlania obrazu i, zakładając, że posiadasz oprogramowanie, oryginalny system operacyjny Amigi. Istotną rzeczą jest aby pamiętać, ze UAE jest emulatorem działającym jak prawdziwa Amiga. Na komputerze z procesorem Pentium działa z całkiem znośną prędkością. UAE jest otwartym projektem, wspieranym przez wielu oddanych ludzi, i będzie się rozwijać w miarę ich wkładu w ulepszanie i kształtowanie emulatora.


MOŻLIWOŚCI PROGRAMU spis treści

W obecnej wersji UAE emuluje:


OGRANICZENIA PROGRAMU spis treści

W obecnej wersji UAE nie emuluje:


WYMAGANIA PROGRAMU spis treści

Wymagania podane dla wersji 0.6.9
Aby uruchomić UAE, musisz posiadać:

Jednak jeśli chcesz wykorzystać wszystkie możliwości UAE, ZALECA SIĘ:

Do emulowania Picasso96 potrzebne są biblioteki Picasso96. Nie są one dołączone do programu. Uzyskać je można m. in. z Aminetu.

Prędkość działania UAE bardzo zależy od sprzętu. Emulator będzie o wiele lepiej działał z szybkim procesorem i mnóstwem pamięci. Im szybszy masz komputer, tym bardziej będziesz mógł cieszyć się szybką emulacją - nie oczekuj świetnej zabawy na 386 z karta VGA 256k i 4 MB RAM.


INSTALACJA UAE  spis treści

W podkatalogu UTILS znajdziesz dwa programy: makedisk.exe oraz readdisk.exe. Makedisk.exe służy do stworzenia pliku wirtualnego dysku twardego, którego będziesz mógł używać z emulatora Amigi. Programu tego możesz tez użyć do stworzenia pliku dyskietki, której oczywiście także będziesz mógł używać z emulatorem. Readdisk.exe służy do czytania image'ów Amigowskich dysków (.adf = Amiga Disk File) i przenoszenia zawartości tych plików do dowolnego katalogu na Twoim pecetowskim twardym dysku. Dokładniej przyjrzymy się pracy obu tych programów pózniej w tym dokumencie.

W podkatalogu AMIGA znajdują się dwa Amigowskie wykonywalne pliki służące do przenoszenia zawartości Amigowskiej dyskietki do pliku .adf oraz do zgrywania Kickstartu do pliku kick.rom. Plik kick.rom jest niezbędnie potrzebny jeśli będziesz chciał emulować Workbencha (tj. oryginalny system operacyjny Amigi). Również te programy zostaną pózniej omówione bardziej szczegółowo. Po upewnieniu się, że posiadasz wszystkie pliki wchodzące w skład pakietu DosUAE, możesz uruchomić emulator wpisując uae. exe i wciskając ENTER. Zobaczysz prosty program konfiguracyjny, w którym możesz zmienić i ustawić rożne opcje, tak aby działanie emulatora odpowiadało Twoim potrzebom. Każda z opcji menu jest krotko opisana, znajdziesz też kilka zalecanych ustawień dla osób, które nie orientują się zbyt dobrze w zawiłościach Amigowskiego sprzętu i nie są całkiem pewne jak skonfigurować UAE.

Bardziej szczegółowa pomoc dotycząca konfigurowania emulatora znajduje się w pliku qsetup.dos.


KONFIGUROWANIE UAE  spis treści

Po uruchomieniu UAE zobaczysz prosty program konfiguracyjny w formie menu. Możesz tu zmienić i ustawić rożne opcje, tak aby działanie emulatora odpowiadało Twoim potrzebom. Tekst po prawej stronie pokazuje jak w danej chwili skonfigurowany jest UAE. W miarę jak będziesz zmieniał ustawienia, zmiany zostaną odnotowane z prawej strony.


KOMENDY WPROWADZANE Z KLAWIATURY  spis treści

Podczas pracy emulatora można użyć następujących komend:

Opcje wkładania i wyjmowania dyskietki są szczególnie przydatne przy instalowaniu oprogramowania mającego więcej dyskietek niż Ty masz stacji. Jest to też istotne gdy chcesz przypisać jakąś nazwę do dysku poleceniem Assign, (dysk taki musi zostać wyjęty, zanim Assign zacznie działać).
KLAWISZOLOGIA  spis treści

Amiga ma swoje specjalne klawisze, podobnie jak MAC, czy najnowsze Pecety z klawiatura Windows95. Klawisze "prawa i lewa Amiga" używane są do wywoływania specjalnych funkcji, jak na przykład wywoływanie opcji z menu bez użycia myszy, czy choćby resetowanie. Lista dostępnych klawiszy funkcyjnych:


PARAMETRY PODAWANE Z LINII KOMEND spis treści

Opcjonalnie możesz dodać w linii poleceń następujące parametry:

Emulowanie zewnętrznych urządzeń (dysk twardy, CD-ROM, drukarka, port szeregowy):

dźwięk:

Przy wyświetlaniu grafiki z jednoczesnym włączeniem dźwięku, emulator w większości wypadków będzie działał o wiele za wolno. Dlatego dołączono możliwość wyłączenia odświeżania ekranu klawiszem ScrollLock. Produkcja dźwięku wysokiej jakości wymaga szybkiego komputera, mierz siły na zamiary.

Emulacja pamięci:

Opcje debuggera (nieistotne dla większości użytkowników):

Więcej o debuggerze tutaj.

Opcje wyświetlania:

UAE może zignorować niektóre kombinacje tych parametrów, bądź odmówić działania. Niektóre z tych trybów mogą nie działać na Twoim systemie. Możesz także umieścić te opcje w pliku konfiguracyjnym: plik należy nazwać uae.rc (lub .uaerc w Linuksie) i umieścić go w katalogu bieżącym.

Wybór rozdzielczości i ilości kolorów

Jak już stwierdzono w poprzednim akapicie, UAE może wyświetlać obraz w wielu rozdzielczościach i ilościach kolorów. Jednak w wersji UAE dla X11 ilość tych trybów jest ograniczona przez ilość dostępnych w serwerze X kolorów. Przy X o 256 kolorach poleca się uruchamianie UAE z opcją "-H3", co, dzięki mieszaniu kolorów, poprawi jakość obrazu.

Ustawienie odpowiedniej rozdzielczości/ilości kolorów przy zadowalającej prędkości emulatora wymaga eksperymentów. Pamiętaj, że proces mieszania kolorów (dithering) zabiera czas procesorowi, więc nawet jeśli 256 kolorów z włączonym ich mieszaniem wygląda ładniej niż po prostu 256, UAE będzie w tym trybie działać wolniej.

Poleca się używanie rozdzielczości 800x600. W rozdzielczościach niższych niektóre pełnoekranowe obrazy mogą nie zmieścić się na ekranie, być przesunięte, a niektóre efekty mogą wyglądać dziwnie.

Jeżli nie musisz, nie używaj trybów 24 i 32 bitowych -- spowolnienie jest zbyt duże, aby miało to sens.

EMULACJA TWARDEGO DYSKU  spis treści

UAE może emulować więcej niż jeden dysk twardy, dyski te nazywać się będą UAE0:, UAE1:, itd. UAE będzie inicjowac system z UAE0:, jeśli nie jest podany żaden plik dyskietki dla DF0:

a) Pliki z image'em twardego dysku

Pod Unixem możesz stworzyć plik z image'em twardego dysku (niesformatowanego) komendą:

dd if=/dev/zero of=hardfile bs=512 count=16384

W przypadku innych systemów użyj do tego dołączonego programu "makedisk".

Zostanie stworzony plik o wielkości 8 MB. Inne wielkości tez powinny działać, z tym, że powinny to być potęgi 2. Emulator zawiera rezydentny moduł (hardfile.device), który służy do obsługi emulowanego twardego dysku. Aby tak utworzony dysk twardy był rozpoznawany przez emulator, należy uruchomić UAE z parametrem -W 32:1:2:plik_dysku
Pierwsze trzy liczby opisują geometrię dysku, informując system operacyjny Amigi o organizacji tego pliku. Pierwsza z liczb (32) oznacza ilość sektorów w ścieżce, kolejna (1) to ilość głowic/powierzchni, kolejna (2) to ilość zarezerwowanych bloków. Jeśli używasz dysków o "normalnych" rozmiarach (potęgi 2, np. 32MB), nie powinieneś mieć problemów z używaniem podanych wyżej parametrów. Podawanie innych wartości liczbowych ma sens przy tworzeniu image'u prawdziwego dysku Amigowskiego o innej geometrii. Ostatni parametr opcji W to nazwa pliku z image'm dysku.

Używając Kickstartu 1.3 lub starszego nie można inicjować systemu z image'u twardego dysku. Będziesz go musiał zainicjować z pliku dyskietki (lub z oryginalnego systemu plików - patrz poniżej), a dopiero później poleceniem mount założyć hardfile.device. Aby to zrobić, musisz dodać do DEVS:mountlist następujące linie:

UAE0:
Device = hardfile.device
Unit = 0
Flags = 0
Surfaces = 1
BlocksPerTrack = 32
Reserved = 1
Interleave = 0
LowCyl = 0 ; HighCyl = 511
Buffers = 5
DosType = 0x444F5300
BufMemType = 1
#

Być może będziesz musiał zmienić podane wyżej wartości. Może tak być w przypadku jeśli używasz dysku o odmiennej geometrii i/lub dysk ma wielkość inną niż 8MB i/lub montujesz go nie jako UAE0: (za innymi, zamontowanymi wcześniej dyskami).

Po zrobieniu tego napisz mount UAE0: (lub dodaj tę komendę do startup-sequence). Nie zapomnij o sformatowaniu twardego dysku z poziomu AmigaDOS poleceniem:
format drive uae0: name Nazwa

b) pobieranie danych z istniejącego już systemu plików

Metoda ta ma kilka istotnych plusów: nie ma kłopotów z Kickstartem 1.3, jest wygodniejsza, jest szybsza niż prawdziwa Amiga czytająca dyski. Jeśli w linii komend podasz parametr -M lub -m, będziesz mógł czytać swój istniejący już system plików z poziomu emulatora. Np. w DOS- ie uruchomienie emulatora poleceniem
uae -m dh0:C:\
da ci dostęp do pecetowskiego twardego dysku jako "DH0:".W ten sposób można utworzyć do 20 urządzeń pamięci zewnętrznej, zarówno image'ów dysków jak i istniejących systemów plików. Jest to także sposób na uzyskanie dostępu do amigowskich CD-ROMów oraz (choć "niezgodnie z instrukcją" montowanie imageów dyskietek: np. uae -W 11:2:2:wb13.adfuae


PRZENOSZENIE DANYCH Z AMIGI  spis treści

Ponieważ pecetowski kontroler stacji dysków nie może czytać Amigowskich dysków, dostęp do dyskietek Amigowskich jest rozwiązany w inny sposób. Dyskietki są emulowane za pomocą plików zawierających "image" dyskietki, którą chcesz odczytać. Image jest to zapis scieżka-po-scieżce danych z dyskietki. Plik z image'em zawiera 901120 bajtów (880K) - standardowa pojemność Amigowskiej dyskietki. Aby uruchomić emulator musisz zainstalować jeszcze zapis pamięci ROM z Twojej Amigi. Plik ten nie jest dołączony, ponieważ chroniony jest prawami autorskimi. Nie proś o przysłanie go! Jeśli nie masz Amigi i chcesz używać UAE, musisz kupić Amigę lub co najmniej oprogramowanie systemowe (ROM i Workbench). Image Kickstartu (ROM-u) może mieć wielkość 256K lub 512K. Standardowo powinien być nazwany "kick.rom". Jeśli nie masz image'u ROM-u, i tak będziesz mógł uruchamiać NIEKTÓRE gry i dema. Emulator zawiera uproszczony kod, który próbuje odczytać i zabootować używany przez ciebie image. Nie oczekuj jednak zbyt wiele.

Jest kilka sposobów na przesył plików z Amigi:

- za pomocą kabla łączącego komputery, (tzw. null modem cable) i programu terminala. Można użyć standardowego Commodorowskiego sterownika serial.device. Jednak szybszy jest nowszy sterownik BaudBandit.device (osiągalny na Aminecie). Innym sposobem jest użycie napisanego w BASICu programu adfi.bas (dołączonego w pakiecie z UAE).

- jeśli na swojej Amidze używasz CrossDOSa, możesz spakować plik dyskietki lub ROMu za pomocą LHA (lub innego zgodnego z PC archiwizera) i skopiować go na pecetowską dyskietkę 720K. Jeśli nie masz CrossDOSa, istnieje darmowe oprogramowanie o spełniające podobną funkcje, jest to Msh (dostępny w Aminecie lub na dysku Fisha nr 382 lub 327)

W podkatalogu "AMIGA" znajdują się dwa małe programy, które pomogą ci stworzyć pliki image'ów dyskietek i ROMu. Programy nazywają się transdisk i transrom. Skopiuj je do swojej Amigi i napisz w oknie poleceń "protect transrom rwed" i "protect transdisk rwed", aby programy były wykonywalne. Transrom skopiuje zawartość Kickstart ROM, a transdisk stworzy image dyskietki znajdującej się w jednym z napędów. Oba programy dokonują zapisu na standardowym wyjściu (tj. na ekranie), musisz więc to zmienić. Napisz:
transrom ram:kick.rom
aby w RAM dysku stworzyć plik "kick.rom", lub
transdisk ram:df0.adf
aby w RAM dysku utworzyć plik "df0.adf". Pliki te są dosyć duże, zapis ROMu zabiera 262144 lub 524288 bajtów, a image dysku 901120.

Transdisk rozpoznaje następujące parametry:

Jeśli masz niewiele RAMu i cały image dyskietki nie mieści ci się w RAM dysku, możesz podzielić image na kilka części parametrami "-s" i "-e". Aby przenieść dysk w czterech częściach, użyj następujących poleceń:

transdisk ram:df0_1.adf -s 0 -e 19
transdisk ram:df0_2.adf -s 20 -e 39
transdisk ram:df0_3.adf -s 40 -e 59
transdisk ram:df0_4.adf -s 60 -e 79

Gdy już masz te pliki na swoim pececie, napisz:
COPY /B df0_1.adf+df0_2.adf+df0_3.adf+df0_4.adf df0.adf

W tej chwili program transdisk odczytuje tylko standardowy format dyskietek AmigaDOS. Znaczy to, że niektóre gry używające pewnych typów zabezpieczenia przed skopiowaniem nie mogą zostać przeniesione.

Jeśli przenosisz oprogramowanie komercyjne, nie wolno ci rozprowadzać stworzonych plików image - byłoby to pogwałceniem obowiązujących praw. Kickstart ROM _jest_ oprogramowaniem komercyjnym. Możesz używać pliku Kickstartu pochodzącego wyłącznie z Twojej Amigi, i nie wolno ci tego pliku rozpowszechniać.


Wyciąganie poszczególnych plików z image'u dyskietki spis treści

Jeśli chcesz wyciągnąć z image'u dyskietki dany plik użyj dołączonego (generowanego automatycznie przez make) programu readdisk. Jeśli na przykład posiadasz plik "df0.adf" będący image'm dysku Workbench1.3D, po wykonaniu polecenia
readdisk df0.adf
cała struktura katalogów zostanie zapisana w nowo utworzonym katalogu o nazwie "Workbench1.3D". Opcjonalnie można też podać parametr określający katalog (inny niż domyślny bieżący), w którym zapisane zostaną pliki.

Na razie readdisk czyta wyłącznie image dyskow tradycyjnych (OFS -- Old File System), dyski FFS (Fast File System) traktowane są jako nie dające się odczytać. Do przenoszenia plików z takich dysków należy użyć urządzenia unixfs.device spod emulatora.

UWAGA:
Szczęśliwi posiadacze Linuksa ;-) mogą zamontować image takiej dyskietki jako /mnt/adf. Patrz: UAE Linux.


Emulacja karty graficznej Picasso 96 spis treści

Aby użyć tej funkcji należy uaktywnić emulację procesora 68020 z 32-bitową przestrzenią adresową. Wymagany jest również Kickstart 3.x

Po parametrze "-U" można podać jak wiele pamięci graficznej będzie emulowanej, np. "-U 4" oznacza 4MB. Wymagane jest oczywiście oprogramowanie do Picasso 96, najlepiej w wersji 1.31 lub wyższej (nie jest ono dołączane do UAE).
Po zainstalowaniu w/w oprogramowania uaktywnij sterownik "uaegfx", i -- po resetarcie -- nowe tryby graficzne powinny być dostępne w ScreenModes.


Program uae_control spis treści

W podkatalogu "amiga" znajdziesz dwa programy: uae_control i uaectrl, oba służące jako graficzny interface użytkownika. uaectrl działa w linii komend w współpracuje z wszystkimi typami Kickstartów, natomiast uae_control wymaga biblioteki gadtools.library i nowej wersji reqtools.library, działa więc wyłącznie z Kickstartem 2.0 wzwyż. Oba te programy należy przekopiować do katalogu używanego jako dysk twardy (mountowanego spod uae).


Opcje debuggera ("odpluskwiacza")

Niektóre okienkowe wersje UAE mają wbudowany debugger. W każdym momencie możesz do niego wejść naciskając Ctrl-C. Wszystkie komendy debuggera składają się z pojedynczej litery i, czasem, kilku parametrów:

  • g - rozpocznij wykonywanie od bieżącego adresu.
  • c - wypisz stan CIA i kości.
  • r - wypisz stan procesora
  • m <adres> <linie> - wypisz stan pamięci od adresu <adres>
  • d <adres> <linie> - deasembluj od adresu <adres>
  • t - wykonuj instrukcję krok po kroku
  • z - krocz przez instrukcję (step through one instruction) - użyteczne przy JSR, DBRA itd.
  • f <adres> - krocz do przodu dopóki PC == <address>
  • q - wyjście z emulatora.
  • M - poszukuj modułów
  • S <nazwa> <adres> <długość> - zapisz moduł
  • C <wartość> - szukaj wartości typu "życia" lub "energia" w grach
  • W <adres> <wartość> - zapisz do pamięci Amigi

Inne źródła informacji w sieci

W sieci znajduje się wiele dodatkowych informacji na temat UAE.


PODZIĘKOWANIA spis treści

Rozdział ten zostanie wktótce dodany.


(WSPÓŁ)AUTORZY. PORTY UAE. spis treści

Adres autora UAE (Bernda Schmidta) to crux@pool.informatik.rwth-aachen.de

Przed wysłaniem jakiegokolwiek listu przeczytaj sekcję ZANIM NAPISZESZ!

Możesz się również posłużyć pocztą tradycyjną. Pisz na adres:

Bernd Schmidt
Schlossweiherstrasse 14
52072 Aachen
Niemcy

Prawdopodobieństwo (i szybkość) odpowiedzi jest większe w przypadku e-maila. Nie dzwoń!
Autor nie zajmuje się dystrybucją oprogramowania, ani darmowego, ani komercyjnego. Dyski przesłane bez uprzedniego kontaktu nie bedą odsyłane.

Następujące osoby napisały wersje UAE na poszczególne platformy (pytania dotyczące wersji na dany system należy kierować do nich):


ZANIM WYŚLESZ E-MAILA AUTOROWI UAE spis treści

Od autora UAE: Przed skontaktowaniem się ze mną upewnij się, że dokładnie przeczytałeś dostępną dokumentację (także FAQ).

Nie jestem w stanie odpowiadać na wszystkie pytania. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie zrozumieć tego dokumentu, poszukaj kogoś, kto Ci pomoże. Nie mogę (na przykład) wyjaśnić jak używać programów terminali lub CrossDOS-a, bo tego po prostu nie używam. Zajęłoby to zresztą za wiele czasu. Ten dokument i FAQ zawierają wszystkie informacje, których mogę Ci udzielić.

Nie proś mnie o pliki Kickstart, żadne inne ograniczone prawami autorskimi oprogramowanie, ani nie przysyłaj mi niczego takiego. Jeśli chesz przysłać mi coś większego niż 50K, skontaktuj się ze mną, lub umieść to gdzieś w sieci. Jeśli dostanę 3MB obrazków lub plik core ("nie działa, tylko tworzy ten plik") prawdopodobnie mocno się zezłoszczę, mogę nawet napisać do administratora Twojej sieci i cała sprawa zakończyć się może utraceniem przez Ciebie konta. Zastanów się więc.

Bardzo się również zdenerwję jeśli wyślesz mi e-maila w HTML. Należy zwalczać tę zarazę!

Ostatni drobiazg: jeśli obiecam coś zrobić (np. dodać nową funkcję do programu) i o tym zapomnę, przypomnij mi! Czasem zdarza mi się zapominać, jest to znany błąd mojego mózgu (chcę go zresztą wymienić).

spis treści - powrót do strony głównej

UWAGI NA TEMAT TEGO DOKUMENTU/TŁUMACZENIA:
  • Dokument ten dotyczy wersji UAE na wszystkie platformy. Niektore jednak wiadomości (bardzo niewiele) dotyczą wersji dla konkretnych systemow. W takich przypadkach starałem się to zaznaczyć.
  • Jest to wersja robocza tłumaczenia. Wszystkie uwagi proszę kierować na adres poniżej.
  • Dokument ten jest wynikiem tłumaczenia więcej niż jednego dokumentu źródłowego. Oryginalne tłumaczenie README (z roku 1997, sukcesywnie uaktualniane) wzbogacone zostało z czasem w wyjątki z innych plików z dokumentacją rozprowadzaną w pakiecie UAE.
  • Autor tłumaczenia zrzeka się odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikłe z używania podanych przez niego informacji. Tekstu tego używaj na własne ryzyko.
  • Dokument ten znajduje się pod adresem http://geocities.datacellar.net/SiliconValley/1284/uae-gen.html
  • Śledzenie wszelkich zmian w tym dokumencie (jak i wszystkich innych znajdujących się tu tekstow dot. UAE) ułatwi plik ZMIANY.

Copyright for the translation © 1998, 1999 by Tomasz Sienicki
Kontakt do autora tłumaczenia: Tomasz 'tsca' Sienicki tsca@cryogen.com

Page hosted by geocities.
$Id: uae-gen.html,v 1.4 2002/06/26 11:11:44 tsca Exp $
1