orbit.gif (41126 bytes)
Virtuelni vodic po Internetu za neprofitni sektor
---
Internet Guide for the Non-Profit Sector
 

Nekoliko reci o projektu ....

VIRTUELNI VODIC ZA KORISCENJE NOVIH KOMUNIKACIONO - INFORMATICKIH TEHNOLOGIJA U AKTIVNOSTIMA NEVLADINIH I NEPROFITNIH ORGANIZACIJA U SR JUGOSLAVIJI

A few words about the project ....

VIRTUAL GUIDE FOR THE USE OF NEW INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES IN THE ACTIVITIES OF THE NON-PROFIT SECTOR IN YUGOSLAVIA

Ciljevi

Nove informaticke i komunikacione tehnologije i tzv. on-line tehnologije, (u okviru njih na prvom mestu Internet) ponudile su nove i jos nedovoljno ispitane mogucnosti za unapredjenje i razvoj kulture i institucija civilnog drustva. To je posebno tacno kada je u pitanju razvoj i funkcionisanje nevladinih i neprofitnih organizacija kao okosnica stvaranja ambijenta pogodnog za slobodno izrazavanje i promovisanje interesa pojedinih interesnih grupa i gradjana kao pojedinaca. Razvoj novih informatickih tehnologija u velikoj meri menja i svakodnevno inovira postupke delovanja nevladinih i neprofitnih organizacija bez obzira na njihovu oblast delovanja. Uocavanje, sistematizacija i prezentacija novih mogucnosti, sredstava i postupaka koji usled naznacenih tehnoloskih prodora stoje na raspolaganju nevladinim i neprofitnim organizacijama bio je razlog zbog kojeg je Centar za strategijske studije prisao izradi projekta:

Realizacijom projekta zeleli smo da postignemo dvostruki cilj:

Prvo, da se izradom elektronskog hipertekstualnog izdanja prirucnika (vodica) na srpskom jeziku (sa prevodom osnovnih stranica i naslova na engleski, a uz intenzivno oslanjanje na elementarno poznavanje engleskog jezika korisnika prirucnika) studijske obrade, razjasne i sistematizuju nacini na koji nove komunikacione i informaticke tehnologije (posebno Internet kao globalna mreza sa nepresusnim izvorima podrske) mogu da ucine kvalitetnijim i efikasnijim rad nevladinih i neprofitnih organizacijama u svim fazama i oblastima njihovog delovanja, odnosno da se time omoguci da se - u relativno "neprijateljskom" ambijentu SR Jugoslavije za rad ovih ustanova - postignu sto kvalitetniji prakticni rezultati. Ovaj deo projekta ukljucuje - pored izrade prirucnika - i postavljanje na Internet celovite WEB stranice sa radnim naslovom "Vodic za upotrebu Interneta u radu nevladinih i neprofitnih organizacija" koju  upravo posecujete a koja bi - koristeci autorske priloge clanova projektnog tima i odgovarajuce linkove drugih zemalja - imala funkciju bazicne podrske aktivnostima nevladinih i neprofitnih organizacija u SR Jugoslaviji.  Vodic na ovoj Web stranici, zajedno sa odgovarajucim CD ROM-om, sadrzi raznovrstan materijal relevantan za rad i aktivnosti nevladinih i neprofitnih organizacija iz SRJ i kao takav, verujemo, mogao bi biti vazno sredstvo podrske njihovom tekucem radu.

Drugo, da se koncipiranjem  i otvaranjem On-line Foruma "Nevladine i neprofitne organizacije i razvoj civilnog drustva u zemljama jugoistocne Evrope" stvori  medjunarodni elektronski punkt okrenut jugositocnooj Evropi, posebno prostoru bivse Jugoslavije i interakciji neprofitnih i nevladinih organizacija u SR Jugoslaviji sa srodnim ucesnicima u ovom regionu. On-line Forum je namenjen svim korisnicima koji se bave aktivnostima nevladinih i neprofitnih organizacija i humanitarnim radom radi razmene misljenja, informacija i dokumenata o odabranoj tematici od interesa za ove ustanove i razmene iskustava o prakticnim aspektima i problemima njihovog rada. Poseban akcenat u tematskoj orijentaciji Foruma stavljen je na sva pitanja od znacaja za rad nevladinih i neprofitnih organizacija bez obzira da li deluju u oblasti informativnih medija, nauke i kulture, zastite ambijenta, interesa manjinskih grupa, zastite individualnih interesa i ljudskih prava itd.. a koji se prvenstveno odnose na unapredjenje institucija i kulture civilnog drustva, ublazavanje posledica rata, smanjenje etnickih tenzija, zastite manjina svih tipova, uklanjanje psiholoskih barijera u saradnji i komunikaciji itd.

Glavna pitanja na koje su sam projekt i ova Web stranica pokusali da odgovore jesu: koji su - za aktiviste nevladinih i neprofitnih organizacija - najracionalniji (i najjeftiniji) putevi ovladavanja novim komunikacionim i informatickim tehnologijama i njihovim interaktivnim i multimedijalnim potencijalima i kako najoptimalnije iskoristiti mogucnosti koje pruzaju ove tehnologije (posebno Internet) kao nezamenjivo sredstvo istrazivanja, informisanja, poslovanja i promocije posebnih ciljeva nevladinih i neprofitnih organizacija kao okosnica svakog civilnog drustva. Drugim recima, uz valorizaciju impresivnih mogucnosti Interneta u povezivanju ljudi i ideja, projekt je tezio da ponudi nevladinim i neprofitnim organizacijama neophodne odgovore na cetiri kljucna pitanja:

1 - Koje su to prednosti koje radu nevladinih i neprofitnih organizacija pruza Internet?

2 - Kako na praktican nacin iskoristiti ove prednosti?

3 - Kako se snaci u moru informacija i inicijativa koje se nude posredstvom Interneta, cemu u pretrazivanju i koriscenju dati prednost?

4 - Kako unaprediti interakciju i saradnju sa korisnicima i partnerima?

Motivi i hipoteze

Nove komunikacione i informaticke tehnologije (posebno Internet) sastavni su deo politickog i kulturnog procesa kojim se koriste u ostvarivanju posebnih ciljeva i gotovo svi relevantni politicki i nepoliticki akteri. Postavsi to u demokratski razvijenim zemljama, one se nude kao novo sredstvo u delovanju nevladinih i neprofitnih organizacija i u Istocnoj Evropi, gde se - u procesu izgradnje institucija i kulture civilnog drustva - kao jedan od prioritetnih zadataka javlja potreba jacanja poverenja gradjanja u njihovo delovanje i ucinke. Moglo bi se, naime, tvrditi da je u postkomunistickim zemljama - a to posebno vazi za SR Jugoslaviju - vecina gradjana bazicno opredeljena za razvoj vrednosti civilnog drustva ali usled nasledja koje je ostavila teznja totalitarnih i partijskih drzava da sve pa i takve organizacije drzi pod kontrolom vodila je gubljenju poverenja u institucije kao takve. Pred nevladinim i neprofitnim organizacijama kao poseban zadatak postavlja se, stoga, obnavljanje tog poverenja, a ono - razume se, uz ostale cinioce - moze biti postignuto samo efikasnim i profesionalno besprekornim aktivizmom koji nece patiti od poznate inercije, neefikasnosti i sporne odanosti postavljenim ciljevima kao sto je to slucaj u demokratski nerazvijenim drustvima.

Nevladine i neprofitne organizacije mogu se pribliziti modelima funkcionisanja koji postoje i koji su verifikovani u razvijenim otvorenim drustvima Severne Amerike i Zapadne Evrope, samo ako se osposobe da primenjuju sve prednosti koje nude nove informaticke i komunikacione tehnologije. U specificnom okruzenju koje ih cesto sputava i otezava elementarni rad, na taj nacin se u procesu izgradnje institucija i kulture civilnog drustva, povecavaju mogucnosti i izgledi ostvarenja novog kvaliteta u njihovom radu, ubedljivijih ucinaka i vece efikasnosti,. Pri tome nije od presudnog znacaja oblast delovanja vladinih i neprofitnih organizacija: svi tipovi ovih organizacija - od onih koje deluju u domenu zalaganja za demokratizaciju institucija i politickog zivota i vladavinu prava, u studijsko-istrazivackim aktivnostima, u oblasti od znacaja za ekonomsko-socijalnu tranziciju, u domenu pruzanja socijalnih i psiholoskih servisa, unapredjenja ljudskih prava, zastite covekove sredine, zalaganja za ravnopravnost polova i manjina do resavanja razlicitih tipova drustvenih konflikata - mogu koriscenjem ovih tehnologija i znanja unaprediti odnose sa korisnicima, funkcionisanje i sveukupan kvalitet vlastitog aktivizma.

Prethodne tvrdnje korespondiraju sa pogledima vodecih medjunarodnih organizacija, institucija koje se bave razvojem nevladinih i neprofitnih organizacija i pojedinih istrazivaca ove problematike. Tako se veoma cesto navodi da se za neprofitni sektor u zemljama Centralne i Istocne Evrope kao najvazniji prioritet u postojecim uslovima delovanja javlja "organizovan razvoj upravljackih znanja aktivista i koriscenje dostignuca novih informatickih tehnologija". OEBS ukazuje na vitalnu neophodnost izgradnje "mreze medju samim nevladinim organizacijama" radi njihovog efikasnijeg delovanja i povezivanja sa aktivnostima OEBS-a na planu podrske njihovim aktivnostima. UN koje sistematicno neguju saradnju sa nevladinim organizacijama naglasavaju da su "komunikacije … i pristup informacijama srce socijalne i politicke participacije nevladinih organizacija …", da "sirenje elektronskih mreza nudi mogucnost da informacije prestanu da budu jednosmerne", a "… rezultat toga je stvaranje virtuelne zajednice nevladinih organizacija sa ogromnim mogucnostima organizovanja i mobilizacije akcija".

Verovatno je da ne treba posebno dokazivati da je Internet postao ne samo novo metodolosko pomagalo vec i svojevrsno sredstvo uticaja i interakcije politickih i nepolitickih aktera. U svetu su u toku brojna istrazivanja o uticaju i potencijalima ovog fenomena. Za nevladine i neprofitne organizacije otvaraju se na ovom planu neslucene mogucnosti. Navedimo samo neke: projekti "obrazovanja za demokratiju", projekti tzv.virtuelne diplomatije u resavanja svakovrsnih konflikata, opstenje vlada sa stanovnistvom putem Interneta, (ovo se posebno u SAD, a u poslednje vreme i u Zapadnoj Evropi i Japanu pokazuje kao novo i izuzetno znacajno sredstvo demokratske kontrole vlasti), itd. Za nevladine i neprofitne ogranizacije je, takodje, od znacaja cinjenica da se Internet javlja i kao instrument animiranja najsire javnosti u prilog njihovih statutarnih ciljeva, kao i sredstvo pozitivnog uticaja na medjunarodne i unutrasnje konflikte, medjuetnicke tenzije i kada je rec o probijanju medijskih blokada u nedemokratskim drzavama itd. Nije stoga cudno sto pojedini nedemokratski rezimi, svesni opasnosti koje Internet nosi svakom totalitarnom i zatvorenom poretku, ogranicavaju pristup domacih gradjanja Internetu. (Vijetnam, Kina, Kuba, Saudijska Arabija i dr.)

Nedostatak informacija u proslosti danas je zamenjen inflacijom informacija tako da problem selekcije izbija u prvi plan. Siroko polje delovanja nevladinih i neprofitnih organizacija mozda i mnogo vise nego neka druga podrucja, u nekoliko poslednjih godina izlozeno je intenzivnoj informatizaciji. Ogroman broj izvora informacija iz oblasti aktivnosti nevladinih i neprofitnih organizacija pretvoren je u elektronsku formu tako da oni koji neposredno rade u njima postaju bukvalno prisiljeni da se prilagodjavaju novonastalim promenama, a adekvatno osposobljavanje aktivista neprofitnih i nevladinih organizacija za koriscenje novih komunikacionih i informatickih sredstava postaje nesporni imperativ.

Jedan od najvaznijih motiva za izradu projekta lezi u cinjenici da je ne samo u Jugoslaviji, vec i u najvecem broju zemalja Centralne i Istocne Evrope uocljiv nedostatak kompetentne studijske i strucne podrske nevladinim i neprofitnim organizacijama u koriscenju savremenih informatickih sredstava i metoda. Naime, nema nikakve sumnje da je koriscenje Interneta izuzetno atraktivno i korisno za aktiviste, a da o tome nema adekvatnih istrazivanja ni prirucnika koji bi to pospesili i olaksali njihov rad. Projekt i ova Internet stranica kao i odgovarajuci CD-ROM pocivaju   u velikoj meri na pedagoskoj hipotezi da – kada je rec o upotrebi novih informatickih i komunikacionih tehnologija nevladine i neprofitne organizacije i njihovi poslenici nemaju alternativu.

U SR Jugoslaviji gde su dostignuti nivoi i kulture civilnog drustva i korisnickog ovladavanja informatickim i komunikacionim tehnologijama nezadovoljavajuci, predlozeni projekt mogao bi da ima, uvereni smo, znacajne ucinke i brojne korisnike.

Projekt je koncipiran kao eminentno interdisciplinarni poduhvat u kome su kombinovani metodi razlicitih disciplina (teorija komunikacija, politicke nauke, nauka o medjunarodnim odnosima, nauka o medjunarodnim organizacijama, pedagogija, nauka o upravljanju, ekonomske nauke i dr.) sa tehnicko-tehnoloskim postupcima i instrumentarijumima koje zahteva rukovanje novim informatickim i komunikacionim tehnologijama. Tome je bio prilagodjen i sastav tima koji bi ostvario projekt. Projekt su realizovali, s jedne strane, iskusni istrazivaci sa priznatim akademskim backgroundom u naznacenim disciplinama drustvenih nauka, sa znanjem koriscenja novih informatickih tehnologija (Internet) i iskustvom u prakticnom radu nevladinih i neprofitnih organizacija. S druge strane , za resavanje projektnih zadataka vezanih za aspekte tehnickog karaktera bili su zaduzeni mladji saradnici informatickog usmerenja koji su ovladali potrebnim kompjuterskim tehnikama neophodnim za realizaciju projekta i u dosadasnjem radu dokazali nadarenost u ovoj oblasti. Projekt je u manjoj meri insistirao na teorijskim aspektima problema, a u vecoj (preovladjujcoj) na aplikativnim vrednostima i podrsci svakodnevnom radu aktivista nevladinih i neprofitnih organizacija.

Beograd, oktobra 1998

dr Vatroslav  Vekaric, autor projekta: (Izrada web site-a, dizajn, selekcija sajtova i svi tekstovi osim tekstova "Vodic kroz Internet" i "Naucite HTML")

dr Dragan Prlja, autor tekstova: "Vodic kroz Internet" i "Naucite HTML"

Aleksandar Stanojevic, saradnik na izradi web site-a i CD-ROM-a

 


Home (Sr) | Home (En) | Sadrzaj | Internet | Naucite HTML | Opsti izvori | Regionalni izvori
Dokumenti | Publikacije | Konferencije | Grantovi | Obrazovanje | Civilno drustvo
Resavanje konflikata | Ljudska prava | Manjine | Izbeglice | Zenski pokreti | Ekologija


Copyright © CSS Beograd 1998
Azurirano 26. oktobra 1998
Webmaster

1